Понятието „джендър“ очертава социалните роли и очаквания, с които половете са натоварени в дадено общество. Именно това е причината в Истанбулската конвенция да се говори за социален („джендър“), а не биологичен пол („секс“). (А не, видите ли, за да се легитимира някакъв въображаем „трети пол“.) Защото насилието над жените много често е функция от социалните очаквания към тях.
Примитивното ниво, на което се води дискусията от българските политически елити – включително привнасянето на патриотарски аргументи за консервативността на българския народ, за балканския ни манталитет и прочее – е най-яркото доказателство, че във въпросния документ трябва да се говори и м е н н о за социален (а не за биологичен) пол. Защото примитивното отношение към жените е социално, а не биологично обусловено.
Заиграването с темата от страна на редица „водещи“ български политици е, в общия случай, признак за едно от две неща: евтин (и опасен) популизъм или омерзителна безпросветност. По изключение – и двете вкупом.
А може би не е по изключение и двете вкупом…
LikeLike