Преди няколко дни Adriana ме помоли за интервю по повод излизането на “Времеубежище”. Направихме го по телефона, започнахме разговора, когато тръгвах от Павелско, а финалните щрихи положихме докато карах по входния булевард на Пловдив около 45 минути по-късно.
Не бях съвсем сигурен как ще овладее целият този порой от думи, докато го полага на хартия. Е, справила се е чудесно. Благодаря, Адриана!
Манол Пейков: С Георги Господинов даваме знак
Разговор за новия роман на Господинов “Времеубежище”. И за други големи книги, които могат да носят факлата, както и за песента за едно грозно бебе, пу, да не урочаса.
Адриана Попова 29 April 2020
Манол Пейков пее Георги Господинов. Това се случва преди двайсетина години, когато Манол прави песен по стихотворението „За леката душа”. Георги Господинов е поводът да потърсим господин Пейков и сега. Никой няма да пее, но ще си говорим приятно. Винаги е така, когато става дума за Манол, управляващия съдружник в издателство „Жанет 45”.
Държим го отговорен за гостуването в България на писатели и първокласни умове като Етгар Керет, Паринуш Сании, Тайе Селаси, Джефри Мур, Кадер Абдола, Рей Клуун. За преводи на „Балада за Стария моряк” от С. Т. Колридж и „сърцето ти нося(в сърцето си го нося)“ от е.е. къмингс. И за любимата ни поредица «Отвъд», от която славим романи като „Брачната фабула”, „Бели зъби” и „Мръсна хаванска трилогия”, разбира се, и едни други, за които ще стане дума в интервюто.
Но най-напред – за Георги Господинов и романа му «Времеубежище», който чакаме да излезе на 29 април с логото на «Жанет 45».
● Защо решихте да издадете книгата точно сега, в момент, когато издателският бизнес изглежда хипнотизиран от коронавируса?
Обсъждахме доста този въпрос с Жоро. Първо, смятам, че Жоро Господинов е едно от малкото имена в българската литература, което ще се чете, дори всички книжарници да са затворени. Хората ще намерят начин да си го набавят. Той е сред малцината, за които обичайните пазарни закони не действат, той е отвъд тях, по-голям е от тях. Второто нещо е, че трябва да се даде знак, че в кризата животът продължава и някой трябва да носи факлата, както казва любимият ми герой от „Пътят” на Кормак Маккарти. Жоро пише по един роман средно на 10 години, така че „Времеубежище” е писан много преди кризата, но я предсказва и ни въвежда в атмосферата й. По някакъв особен начин големите творци имат пророческата способност да улавят трептенията на времето, на епохата. И, като всички книги на Жоро, тази дава утеха, дава надежда, смисъл.
● Какво можеш да кажеш за нея?
Нищо друго, освен че е чудесна и че Георги, според мен, израства с всяка своя следваща книга. Това е световна книга. Поради провинциалната епоха, в която се роди и отрасна нашето поколение – за мен комунистическата епоха беше провинциална, бяхме затворени в наш си свят, с наши собствени закони – мнозинството от българските автори продължават да се занимават с провинциални теми. С теми, които вълнуват хората от тази територия, но отвъд нея и отвъд този език не правят особен смисъл. Трудно е човек в Германия, Франция, Швеция, Англия да се закачи, да намери себе си в голямото множество от нашите книги. Георги е сред малцината, които надскочиха този духовен провинциализъм. Това се отнася и до предишните му романи. Да не забравяме, че първият му, „Естествен роман”, е писан 1998 година. И не е случайно, че е толкова обичан. Той беше жалон за това поколение, крайъгълен. Мнозина търсят обяснение защо точно той аджеба… Контекстът на момента, ако щеш – и късметът имат значение, но при всяко положение причината е писането на Георги. Аз продължавам да смятам Георги Господинов преди всичко за поет. Прозата той също я пише с поетичен език. Смятам, че и поезията му минава отвъд конкретиката на нашето ежедневие, отвъд дребнотемието на тези стотина хиляди квадратни километра.
● Можеш ли да кажеш свой любим стих на Георги Господинов?
Имам едно много любимо стихотворение, което се казва „За леката душа” от сборника „Черешата на един народ”. И дори съм правил песен по него.
„После той се ражда
мокри пелените
кучето го ближе баят му жените
пу че грозно бебе
да не урочаса
после го отбият мляко му заквасят…”
За мен това стихотворение бутилира един човешки живот, съотнесен към време и място, толкова до болка познати, че неминуемо разпознаваме себе си, архетипичния българин. И дори съм правил песен по него в стил ултрамодерен шансон, записвана е през 1999. По стечение на обстоятелствата това е малко след излизането на легендарния „Естествен роман”.
● Във „Времеубежище” става дума за носталгия към миналото, ти изпитваш ли такава носталгия?
Всички изпитваме, защото миналото е свързано с младостта ни. Има един хубав руски виц, леко нецензурен, в който мъж казва – за всичко е виновен Путин. Защо? Защото по времето на Брежнев нямах „такива” проблеми. Когато човек е млад, той е най-впечатлителен, приятелствата, любовите са по-релефни. Ние имахме тежки спорове с баща ми, лека му пръст, на тема онова време и сегашното. Това, което е носталгия към твоята собствена младост, в много случаи се превръща в умовете ни в носталгия към онази епоха. Припознаваме по-доброто си, по-младото си аз в епохата.
● Как би обяснил романа на дъщеря си Божана (кръстена на майката на Манол, Божана Апостолова, основателката на „Жанет 45”)? Кога би й дал да чете Георги Господинов?
● Кои са разядките?
● Ти самият какво четеш сега?
● Благодаря, че издадохте Тайе Селаси.
● Ти каза, че имаш собствена класация на книгите в поредицата „Отвъд”. Каква е тя?
*Интервю в списание “Ева”, 29 април 2020 г.